Izzina sirds veselību un apgūst veselīga uztura pamatprincipus

Izzina sirds veselību un apgūst veselīga uztura pamatprincipus

opš 2017. gada Rugāju novada iedzīvotājiem bez maksas ir iespēja iesaistīties dažādos veselības veicināšanas pasākumos. Interesenti tiek aicināti rūpēties par savu veselību, izmantojot Eiropas Sociāla fonda (ESF) projekta Nr. 9.2.4.2/16/I/072 „DZĪVO VESELS! – veselīga dzīvesveida un profilakses veicināšanas pasākumi Rugāju novada iedzīvotajiem” piedāvātās aktivitātes. Ir izstrādāts secīgs veselības veicināšanas pasākumu kopums, kura ietvaros tiek piedāvāti dažādi semināri, speciālistu konsultācijas, kā arī praktiskās nodarbības. Projekta mērķis ir veicināt Rugāju novada sabiedrības veselības paradumu maiņu un palielināt personīgo līdzdalību rūpēs par savu veselību un dzīves kvalitāti, iesaistot veselības veicināšanas un slimību profilakses pasākumos.

Šī gada 2. aprīlī Rugāju tautas namā norisinājās uztura speciālistes Līgas Balodes seminārs, kurā klātesošie tika iepazīstināti ar ēšanas paradumu maiņu kā vienu no veselības priekšnoteikumiem. Speciāliste ar reāliem piemēriem pierādīja, ka veselības uzlabošana, mainot uztura paradumus, ir vienkāršs process, kurš ar laiku kļūst interesants un saistošs. Klausoties teorētisko lekciju, iedzīvotāji guva vienkāršus ieteikumus gan ēšanas paradumu maiņai un šķīvja principa ievērošanai, gan produktu etiķešu lasīšanai. Taču pasākuma noslēgumā ikvienam bija iespēja piedalīties veselīgu uzkodu pagatavošanā, kā arī noteikt ķermeņa kompozīciju ar bioimpedances svariem un saņemt speciālistes konsultāciju.
Savukārt 8. aprīlī Lazdukalna saieta namā un Skujetnieku feldšeru veselības punktā, interesentiem bija iespēja piedalīties veselības veicināšanas pasākumā “Mobilā sirds”. Noklausoties kardiologa Nikolaja Sorokina lekciju par sirds un asinsvadu slimībām, to profilaksi un regulārajām veselības pārbaudēm, iedzīvotāji tika iepazīstināti ar simptomiem, kuri liecina par infarktu vai insultu, kā arī par citām sirds saslimšanām un to, kā tās diagnosticēt jau agrīnos posmos. Iedzīvotāji izmantoja iespēju un pēc lekcijas labprāt uzdeva sev interesējošus jautājumus. Tāpat pasākuma apmeklētāji labprāt noteica holesterīna un cukura līmeni organismā medmāsas Daces Blindes vadībā. Pasākuma apmeklētāji novērtēja arī uztura speciālistes lekciju par ikdienas ēdienkartes veidošanu sirds un asinsvadu slimību risku mazināšanai un veselīgu uzkodu gatavošanas meistarklasi.
12. aprīlī un 26. aprīlī Lazdukalna saieta namā tika gaidīts ikviens, lai piedalītos dziedinošā vingrošanā ar elpošanas vingrojumiem. Nodarbības ietvaros tika demonstrēta pareiza elpošana un paskaidrots tas, kā tā var palīdzēt ārstēt ļoti dažādas kaites, sākot ar panikas lēkmēm un beidzot ar nopietnām plaušu slimībām un paaugstinātu asinsspiedienu.
17. aprīlī IK “Rūķu nams” norisinājās uztura mācības praktiskās nodarbības, kuru ietvaros apmeklētāji noskaidroja, ka veselīga uztura pamatprincipi ir dažādība, sabalansētība, mērenība. Veselīgs uzturs piegādā cilvēkam enerģiju un uzturvielas tādā daudzumā, lai apmierinātu vesela cilvēka vajadzības konkrētajos darba, vides un dzīves apstākļos. Margitas Štāles – Krēmeres vadībā, balstoties uz sabalansētu produktu daudzumu un dažādību, tika pagatavotas uzkodas, mērces, dzērieni, biezeņi, salāti un zupas.
Taču, noslēdzot veselības veicināšanas pasākumu ciklu aprīļa mēnesī, 26. aprīlī Rugāju tautas namā norisinājās seminārs par onkoloģisko slimību cēloņiem un to profilaksi. Onkoloģijas rezidente Ļubova Blumberga pastāstīja par onkoloģisko slimību profilaksi un laicīgas diagnostikas nozīmi, bet uztura speciālista lekcijā klātesošie tika iepazīstināti ar praktiskiem padomiem onkoloģisko slimību profilaksei un uztura nozīmi terapijas laikā.
Savukārt 27. aprīlī Rugāju tautas namā notika veselības veicināšanas seminārs „Aktīva ik diena!”. Semināra laikā varēja uzzināt kādas ir visbiežākās veselības problēmas, kas ir saistītas ar 21. gadsimta ikdienas ieradumiem un kā tās novērst. Deju un kustības terapeites Madaras Juškas – Grundbergas nodarbībā tika pētīta individualizētas, pielāgotas, direktīvas deju un kustību terapijas tehnikas ķermeņa apzinātības veicināšanai, bet fizioterapeite Liene Gruzīte stāstīja par biežākajām sūdzībām un problēmām, kā tās labot, kur vērsties un kam jāpievērš uzmanība.Agrita Luža

Rugāju novada domes sabiedrisko attiecību speciāliste

Foto: Agrita Luža

Izzina sirds veselību un apgūst veselīga uztura pamatprincipus 0Izzina sirds veselību un apgūst veselīga uztura pamatprincipus 1Izzina sirds veselību un apgūst veselīga uztura pamatprincipus 2Izzina sirds veselību un apgūst veselīga uztura pamatprincipus 3Izzina sirds veselību un apgūst veselīga uztura pamatprincipus 4Izzina sirds veselību un apgūst veselīga uztura pamatprincipus 5Izzina sirds veselību un apgūst veselīga uztura pamatprincipus 6Izzina sirds veselību un apgūst veselīga uztura pamatprincipus 7Izzina sirds veselību un apgūst veselīga uztura pamatprincipus 8