Rugāju novadā īsteno biznesa ideju - būs pieejams graudu malšanas pakalpojums

Rugāju novadā īsteno biznesa ideju - būs pieejams graudu malšanas pakalpojums

Gluži tāpat kā šobrīd izsludinātais “Rugāju novada Biznesa ideju konkurss 2020” dod iespēju gan esošajiem, gan topošajiem uzņēmējiem gūt atbalstu savas biznesa idejas īstenošanai, tieši tāpat arī 2019. gadā tika izsludināts Rugāju novada biznesa ideju konkurss “Kļūsti par uzņēmēju Rugāju novadā!”. Pašvaldības atbalstu guva divas biznesa idejas “Graudu malšanas pakalpojuma nodrošināšana bioloģiskajās saimniecībās” un “Bišu vaska kausēšanas pakalpojumu nodrošināšana”. Uzrunājot projekta “Graudu malšanas pakalpojuma nodrošināšana bioloģiskajās saimniecībās” idejas autori LONIJU MELNACI, top skaidrs, ka ideja ir gan konkurētspējīga, gan nepieciešama un aktuāla Rugāju novadā. Projekta kopējās izmaksas sastāda summu 1050,00 EUR. Saimnieciskās darbības veicēja Lazdukalna pagastā, aprakstot savu biznesa ideju, paskaidroja, ka mērķis ir sniegt bioloģiskajām saimniecībām graudu malšanas pakalpojumu.


Pašreiz saimniecībā nodarbojas ar jaukta tipa lauksaimniecību?
Tieši tā, darbības virziens ir augkopība un lopkopība. Saimniecība ir sertificēta, kā bioloģiska un PVN maksātāja. Kopējā lauksaimniecībā apstrādājamā zemes platība ir 35,10 ha. Saimniecībā ir gan slaucamas govis, gan piena - gaļas krustojuma jaunlopi. Tiek audzēti graudaugi 5 ha platībā, lai nodrošinātu lopiem spēkbarību. Tā kā jau esošajā saimniecībā darbības pamatnozare ir lopkopība, tad šis - graudu malšanas pakalpojums - būtu kā laba papildnozare. Izpētot citus saimnieciskās darbības veidus, secināju, ka brīva niša mūsu pusē ir bioloģisko graudu malšanas pakalpojums, jo novadā ir daudz mazo bioloģisko saimniecību, kurām nepieciešams šāds pakalpojums. Saimniecībām nav pieejamas dzirnavas, ar ko samalt graudus lopbarībai, tas prasa arī ieguldījumus naudas izteiksmē.

“Daudzi, ar ko esmu aprunājusies, ir teikuši, ka būtu nepieciešamība samalt bioloģiskos graudus.”

Kā radās ideja tieši par šāda pakalpojuma sniegšanu?
Tā kā bioloģiskajām lopkopības saimniecībām ir prasības, piemēram, lai lopi būtu nodrošināti ar spēkbarību, tad arī radās ideja sniegt bioloģisko graudu malšanas pakalpojumu. Rugāju novadā, apjautājot iedzīvotājus un lauku attīstības konsultanti, neatradās neviena saimniecība, kas sniedz graudu malšanas pakalpojumu bioloģiskajām saimniecībām. Tas būs inovatīvs pakalpojums, ko līdz šim vēl neviens nav piedāvājis. Jā, tuvākajā apkārtnē ir saglabājušās vēl no padomju saimniecībām iegādātās dzirnavas, bet iedzīvotāji nesniedz pakalpojumu, jo vecākās paaudzes cilvēki vairs nestrādā, taču jauniem cilvēkiem tas nav aktuāli. Izpētot pašreizējo piedāvājumu, jāsecina, ka arī laikrakstos nav minēts, ka tiek sniegts šāda veida pakalpojums. Tas ir ļoti nepieciešams bioloģiskajām saimniecībām, jo visi nevar iegādāties sev graudu dzirnavas un nav jau arī katrā saimniecībā šāda nepieciešamība. Pašlaik nav arī konkurentu, kaut gan daudzi, ar ko esmu aprunājusies, ir teikuši, ka būtu nepieciešamība samalt bioloģiskos graudus. Līdz ar to, ja nav iespēja samalt graudus, netiek pilnvērtīgi baroti liellopi un nevar sasniegt augstākus rezultātus, gan pienam, gan gaļas lopiem.

Īstenojot šo biznesa ideju, nācās saskarties ar neparedzētiem apstākļiem?
Manā gadījumā nebija problēmas ar projekta realizāciju, jo jau iepriekš biju izpētījusi piedāvājumu un zināju, ko vēlos iegādāties, arī prece bija pieejama vairākās tirdzniecības vietās. Tad, kad rakstīju projektu, lai varētu sniegt graudu malšanas pakalpojumu, doma bija iegādāties arī dīzeļģeneratoru, kas darbinās dzirnavas, jo mājās nebija trīsfāžu elektrības uzskaites. Sakritības pēc, 2019. gada novembra mēnesī, AS “Latvenergo” mainīja elektrības līniju un radās iespēja pieslēgt trīsfāžu elektrības uzskaiti. Tad vairs nebija vajadzības iegādāties dīzeļģeneratoru, tikai nokārtot vajadzīgo dokumentāciju, lai izveidotu trīsfāžu pieslēgumu un iegādāties atbilstošu elektrības kabeli. Diemžēl šis process ievilkās vairākus mēnešus, toties tas, savukārt, samazināja papildus izmaksas dīzeļģeneratora iegādei.

Kā pati vērtējat šāda konkursa nepieciešamību? Kas būtu tas, ko, balstoties uz savu pieredzi, Jūs ieteiktu tiem, kuri vēl tikai domā par piedalīšanos biznesa ideju konkursā?
Šādi konkursi ir ļoti vajadzīgi iesācējiem, kuri izmēģina savus spēkus projektu rakstīšanā un aizstāvēšanā komisijai. Tad apgūst projekta ieviešanas procesu, jo arī tur ir jāievēro procedūra, kā noteikts biznesa ideju konkursa nolikumā. Projekta realizācijas un uzraudzības laiks ir ne mazāk svarīgs, jo tad jādomā lai ir pietiekoši klientu, kam tiks sniegts pakalpojums. Es esmu rakstījusi un realizējusi daudz projektus, tāpēc šis projekts man nesagādāja nekādas raizes. Citiem biznesa ideju īstenotājiem iesaku noteikti rakstīt projektus, jo tas varētu būt kā mazais izmēģinājums, lai katrs saprastu vai turpmāk iesaistīties citos fondos un liekākos projektos, vai nē. Jo tikai tad, kad katrs pats būs izgājis cauri šim procesam, varēs sevi novērtēt - uz ko viņš ir spējīgs un kā attīstīsies viņa bizness nākotnē.


Runājot par piedāvātā pakalpojuma izmaksām – kādas tās būs?

Bioloģisko graudu malšanas pakalpojums tiks sniegts tikai bioloģiskajām saimniecībām, lai nebūtu nekādas nepatikšanas ar Bioloģiskās lauksaimniecības attīstības sertifikācijas uzraugiem. Cenas, manuprāt, ir pieņemamas un saņemt šo pakalpojumu varēs sazinoties telefoniski un sarunājot pakalpojuma sniegšanas laiku.


“Šādi konkursi ir ļoti vajadzīgi iesācējiem, kuri izmēģina savus spēkus projektu rakstīšanā un aizstāvēšanā komisijai.”
Agrita Luža

Rugāju novada domes sabiedrisko attiecību speciāliste